Wszystko, co należy warto wiedzieć przed badaniem krwi

Niniejszy artykuł pod tytułem Dieta przy nadczynności tarczycy nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Dieta przy nadczynności tarczycy należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Badanie krwi, czyli morfologia, to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Aby mieć pewność co do swojego zdrowia, należy je wykonywać regularnie, raz do roku. Na czym polega? Co warto wiedzieć? Jak się przygotować? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Po co wykonuje się badanie krwi?

Badanie krwi, czyli inaczej morfologia krwi to badanie, które ma na celu ocenę ogólnego stanu układu czerwonokrwinkowego (erytrocytów) i białokrwinkowego (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Badania krwi powinno się wykonywać raz w roku – dzięki temu możliwe jest wykrycie zawczasu niepokojących procesów zachodzących w organizmie.

Morfologia krwi pozwala rozpoznać u pacjenta stan zapalny i różnego rodzaju infekcje. Wskazuje także na niedokrwistość i inne procesy chorobowe. Płatne badania można wykonać (bez skierowania) w niepublicznych laboratoriach w całej Polsce. Nie są one drogie ani czasochłonne.

Na czym polega badanie – morfologia krwi?

Badanie polega na prostym i szybkim pobraniu próbki – krwi z żyły łokciowej. Krew jest pobierana w pozycji siedzącej.

Jak się przygotować do badania?

Badanie krwi można wykonać o dowolnej porze dnia, ale najbardziej zalecane jest, by było ono wykonywane w godzinach porannych (7:00 – 10:00). W zależności od wykonywanych analiz, przed badaniem może zaistnieć konieczność stosowania określonej diety. Do badania należy się zgłosić na czczo, dozwolone jest wypicie przed szklanki wody.

Przed badaniem pacjent powinien odpocząć, najlepiej w pozycji siedzącej. Sprzyja temu oczekiwanie w przychodni lub punkcie pobrań na swoją kolej. Na około 24 godziny przed badaniem należy także unikać wysiłku fizycznego. W krytycznych przypadkach, np. gdy dana osoba panicznie boi się pobierania lub mdleje, badanie jest wykonywane w pozycji leżącej.

UWAGA: przed przystąpieniem do pobrania próbki należy zgłosić skłonność do krwawień i omdleń, warto także wspomnieć o zażywanych lekach. Nie należy dokonywać interpretacji wyników badania samodzielnie.

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, z pewnością zaciekawi Cię także wpis Badania lekarskie – co warto wiedzieć? Opowiadamy w nim o najważniejszych badaniach podstawowych, jakie należy regularnie wykonywać, by zadbać o zdrowie.